Domov, jedno z nejdůležitějších míst. Místo, kde prožíváte radostné chvíle, ale i momenty, kdy jste nejvíce zranitelní. A proto byste se tam měli cítit dobře – za jakýchkoliv okolností.

Pravidelně uklízíte špínu z podlahy a měli byste uklízet i energetickou špínu. Udržovat dobrou energii a tu špatnou vyhodit. Na podobném principu funguje i Feng-šuej.

„V překladu voda a vítr je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi.“1 Oba dva elementy by měly být v rovnováze, aby lidem prospívaly.

Zkuste si projít vaším bytem s blokem a zapište si všechno, co vám vadí, co vám odčerpává energii. Např. nepověšený obraz, který chcete pověsit od té doby, co jste se do bytu nastěhovali. Nedomalované fleky na zdi, které tam zapomněl malíř, nebo třeba jedna prasklá žárovka v lustru. Jsou to maličkosti, které přehlížíme, ale pokaždé, když projdete kolem, vzpomenete si, že je máte v hlavě na TO DO seznamu. Takhle je budete mít všechny zapsané a můžete se na ně zaměřit. Uvidíte, že jakmile zvládnete jednu věc opravit/vylepšit, uleví se vám, protože ji konečně můžete odškrtnout ze seznamu.

Jak na to?

1. Zbavte se nepotřebných krámů

Každý z nás si syslí asi tunu věcí s myšlenkou „třeba se to jednou bude hodit“. Položte si ruku na srdce, kolikrát jste takto tu danou věc použili? A pokud jste ji chtěli použít, našli jste ji v danou chvíli? Je velmi pravděpodobné, že co za celý rok nepoužijete, nevezmete do ruky ani v budoucnu. Oblečení, hrníčky, staré časopisy. Uvolněte prostor od nepotřebného harampádí.

2. Udržujte světlo

Vytahujte pravidelně žaluzie, roztahujte závěsy, aby do bytu mohlo proniknout světlo. Odstěhujte skříně, které stojí před oknem a brání vstupu světla. Pravidelné střídání dne a noci pomáhá udržovat biorytmy. Údajně právě ztráta biorytmů může vést k psychogenním onemocněním. Člověk navíc získává informace z cca 80% díky zraku. Kolik toho vidíte ve tmě?

3. Neblokujte vchody a průchody

Všechny dveře se musí dát otevřít plně dokořán, aby energie měla volný průchod. Odkliďte krámy ze dveří, nepřeskakujte je. To stejné platí i o postelích, gaučích, skříních stojících z části ve dveřích.

4. Ložnice je místo odpočinku, ne pracovna

Pokud se vám špatně spí, zkuste odstranit veškerou elekroniku a po měsíci porovnejte rozdíl. I když je televize vypnutá, stále vysílá vlny. Celý den jsme v dosahu počítačů, telefonů, televizí, tabletů, dopřejte vašemu tělu odpočinek alespoň v noci. Pokud používáte budík na telefonu, nezapomeňte si mobil přepnout do letového režimu (pouze tak se odpojí od sítě).

5. Udržujte čisté rohy

Snad každý má doma nějaký roh, kterým se nerad chlubí. Hromadí se tam nepotřebné krámy a následně prach s pavučinami. Vykliďte rohy a držte je čisté. Můžete do nich umístit třeba nějakou květinu.

6. Pravidelně větrat

Taky vám babička na procházce v lese říkávala, ať zhluboka dýcháte? Pokud budete pravidelně doma větrat (ano, i v zimě), omezíte vznik plísní a alergií. Pokud větráte, snižujete tím vlhkost v bytě. Díky té je v bytě dusno, hůře se odpařuje pot a snižuje se ochlazování těla. Navíc přívod kyslíku a odvod oxidu uhličitého zlepšuje soustředění se. Oxid uhličitý může navozovat únavu a ospalost nebo přivést bolest hlavy.

7. Kuchyň

Dle Feng-šuej je nejdůležitější místností kuchyň. Neměli byste nechávat neumyté nádobí ve dřezu nebo na stole. Vynášejte pravidelně odpadkový koš a utírejte opatlanou linku. Pravidelně kontrolujte lednici a spíž. Nedopité džusy, staré kompoty likvidujte. Pokud např. jdete na nákup, zkuste čerstvější potraviny umístit do zadní části, abyste nejdřív snědli ty s kratší trvanlivostí.

Nejdůležitější je, abyste se cítili u sebe doma dobře. Nemusíte dělat hned velké změny, zaměřte se na detaily. Uvidíte, jak bude váš byt postupně svěžejší a vy se v něm budete cítit lépe.

Citace 1 – wikipedia